Domy pasywne budzą coraz większe zainteresowanie nie tylko architektów czy budowlańców, jako osoby zawodowo powiązanie z tematem innowacyjnych technologii budowlanych, ale również osób, które planują budowanie swojego własnego miejsca do zamieszkania. Czym więc są domy pasywne? Na czym polega ich innowacyjność? Jakie warunki należy spełnić i co zrobić, by stworzyć dla swojej rodziny takie właśnie miejsce?

Co to jest dom pasywny

W pierwszej kolejności należałoby zdefiniować stosowane pojęcia. Dom pasywny to budynek energooszczędny, przy czym ta energooszczędność postrzegana jest wielowymiarowo. To zarówno odpowiednio dopasowane ściany, które pełnią funkcję przenoszenia ciężarów budynku, ale również izolują cieplnie od otoczenia. To również systemy ogrzewania i wentylowania budynku, które zorientowane są na minimalizację strat energetycznych i cieplnych oraz pozyskiwanie zasilania
z odnawialnych źródeł, jak np. energia słoneczna.

Warto tu również doprecyzować samo pojęcie energooszczędności. Kiedy można mówić o tym, że dom jest energooszczędny, a kiedy nie jest. Zasadniczo, domy stawiane w tradycyjnej technologii, zużywają rocznie na ogrzewanie od 100 do 150 kWh na metr kwadratowy powierzchni. Dom energooszczędny powinien zużywać jej około 15 kWh rocznie na metr kwadratowy. Oczywiście, nie zawsze da się taki poziom uzyskać. Jednak, jeżeli ta wartość spada poniżej 50 kWh rocznie na m. kw. już można z powodzeniem mówić o energooszczędności budynku.

Uzyskanie takiego efektu jest możliwe, jeżeli już na etapie projektu zostaną przyjęte odpowiednie założenia, uwzględnione specjalne instalacje i dopasowane materiały spełniające precyzyjnie określone kryteria.

Kształt budynku i konstrukcja ścian

Pierwszy etap stanowi określenie i opracowanie bryły budynku. Ściany zewnętrzne to miejsce przez które budynek traci najwięcej ciepła. Z tego powodu dom pasywny powinien cechować się maksymalnie zwartym planem. Takie rozwiązanie pozwala na wyeliminowanie powierzchni ścian, a przez to już w samym założeniu pozwala na ograniczenie strat ciepła.

Druga rzecz, to właśnie ściany. Powinny być bardzo dobrze i starannie zaizolowane. Tu też należy zwrócić szczególną uwagę na usunięcie mostków termicznych, które są miejscami wymagającymi szczególnej uwagi. To tędy dochodzi do największych strat energetycznych.

Kolejny krok

Nie bez znaczenia jest również odpowiedni plan wnętrza budynku. Garderoba czy pomieszczenie gospodarcze powinny być usytuowane od strony północnej. Nie bywa się tam często ani na długo, nie potrzebują więc one dużych ilości światła. W ten sposób można oszczędzić na doświetlaniu tych miejsc. Analogicznie salon, jadalnia lub kuchnia powinny zostać ulokowane w części południowej, co pozwoli na pozyskanie źródła ciepła i światła w postaci słońca.

Bardzo ważne jest, by do budowy domu pasywnego wybrać materiały, które cechują się wysokim poziomem akumulacji ciepła. Dzięki temu brak słońca, które stanowi źródło ogrzewania, nie będzie zbytnio zauważalny.

Wybrane do pasywnego domu okna powinny być szczególnie szczelne i dokładnie zamontowane w ścianie. Najlepiej wybrać okna, które składają się z potrójnej szyby i specjalnej ramy. Zamontowanie tych okien w warstwie izolacyjnej pozwala dodatkowo na usunięcie potencjalnych mostków termicznych.

Warte uwagi jest specjalne izolowanie fundamentów. Dzięki temu dom nie chłodzi się od niskiej temperatury gruntu. Nie pobiera też wilgoci z podłoża, która dodatkowo obniża temperaturę
i wymusza ogrzewanie. Odcięcie domu od fundamentów za pomocą specjalnej izolacji to dodatkowy sposób na zmniejszenie zapotrzebowania domu na energię.

Koniecznością jest wentylacja mechaniczna z wykorzystaniem rekuperatora. Ta instalacja pozwala na odzysk ciepła i jednocześnie stały dopływ świeżego i czystego powietrza do domu. Dla wstępnego podgrzewania wody użytkowej warto zastosować kolektory słoneczne, które również obniżają poziom zapotrzebowania na dodatkowe ogrzewanie.

Domy pasywne, choć jeszcze dość kosztowne w samym postawieniu, są niezwykle ekonomiczne w eksploatacji. Inwestycja budowlana zwraca się w ciągu kilku pierwszych lat, a w kolejnych można się już tylko cieszyć z zalet ekonomicznych i ekologicznych takiego budynku.

Jeśli potrzebujesz porady lub konsultacji w zakresie zagadnień poruszanych na naszym blogu, skontaktuj się z nami.

www.likon.pl